Пепиното е малък лъскав плод, чийто цвят варира от златисто-жълто до кайсиено оранжево с лилави ивици. Светло жълтото плодово месо е сочно подобно на пъпеш, вкусно и ароматно като пъпеша от сорта Медна роса.
Плодовете често са наричани аймара, кечуа, перуанска краставица, пъпешова круша, пъпешово дърво. Освен прясно пепиното може да се замразява, суши или прави на консерви.
Името на този плод е подвеждащо. Думата пепино на испански означава „краставица", което предполага, че той е кръстоска между краставица и пъпеш. В действителност пепиното се различава значително от краставицата и принадлежи към семейството на доматите, картофите, чушките и патладжана.
Плодът произхожда от Перу, и по-специално района на Андите - северната част на Еквадор и южна Колумбия. Пепиното сега се отглежда в много субтропични и умерени райони включително Калифорния, Израел, Испания, Нова Зеландия и Холандия. То е зелено, когато е неузряло, превръщайки се в жълто или оранжево-жълто, когато узрее. Подобно на пъпеша пепиното има малка кухина, пълна с мънички, годни за консумация, сладки семена.
Плодовете са богати на витамини и микроелементи и са чудесен десерт. Киселите, недозрели плодове често се използват за салати. Познавачи в кулинарията твърдят, че плодовете, узрели през септември, са най-вкусни. Недозрелите плодове на някои сортове са вкусни, когато са приготвени солени, така те силно наподобяват нашите кисели краставички.
Пепиното узрява при стайна температура, напълно узрелият плод е мек на пипане и има специфична миризма.
Коментари Напиши нов коментар
Вашето мнение Откажи
Моля попълнете всички полета