Дините са различни сортове. Ако мислите, че тези плодове са само със зелена кора и червено плодово месо, ще останете изненадани. Дините могат да бъдат с черна или с лилава кора. Плодовото месо освен червено може да е жълто, оранжево или бяло. Срещат се даже сортове сини без семки във вътрешността.
Важно е да се знае, че дините с жълто плодово месо са по-полезни за здравето заради по-високата концентрация на цитрулин в тях.
Дините се берат ръчно, когато са напълно узрели. Особеност на дините е, че те не продължават да зреят след като са откъснати.
Едно от условията за откъсването на плода диня е дръжката й с лианата да е изсъхнала. Най-добрият показател за зрялост на динята е промяната в цвета на долната страна на плода, мястото където динята се докосва до земята. Първоначално тази част от кората на динята е зелена, докато зрелият плод е с жълтеникаво-кафява кора. Но най-популярният начин за определянето на зрелостта на динята е звукът, който плодът издава при почукване. Ако звукът е кух, това е ясен показател за зрелост. Неузрелите дини издават по-висок и метален звук. Тази техника не е съвършена, защото може да е свидетелство за презляра диня.
Ето още признаци на зрялост на динята:
1. Динята трябва да е достатъчно голяма, за да се счита зряла. Това не е непременно вярно, но ако плодовете са отглеждани при идеални условия, те трябва да се достатъчно големи.
2. Динята е узряла, когато има разлика между ивиците.
3. Кората на динята, която е към почвата, трябва да е достатъчно твърда, за да не може да се нарани с нокът.
4. Стиснете динята с ръце - ако е зряла, тя ще издаде звук че поддава на натиска. Този метод обаче, може да съсипе качеството на плода.
5. Пребройте дните след цъфтеж или дните след засаждане на динята. Този метод е добър, ако знаете какъв е приблизителният брой дни, които са необходими за узряване на дините.
6. Доверете се на носа си, когато избирате пъпеш. Пъпешът с най-силен аромат е вероятно да бъде най-добрият при ядене.
7. Ако динята е достатъчно тежка за размера си, тя е зряла.
Динята се съхранява в хладилник за около една седмица. Ако, обаче, динята е нарязана на парчета, тя трябва да се консумира възможно най-скоро.
Нарязаната диня трябва да се съхранява в хладилника, за да запази своята свежест, вкус и сочност. Добре е разрязаната диня да се покрие с найлон или фолио, за да се запази нейната сочност и плодовото месо да не усвои миризми от други храни.
Повече подробности за съхраняването на дините може да намерите на сайта gradinata.bg
Коментари Напиши нов коментар
Вашето мнение Откажи
Моля попълнете всички полета