Маслината произхожда от региона на Средиземно море, тропическите райони на Централна Азия и различни части на Африка. Историята на маслината и нейното използване е почти толкова дълга, колкото тази на западната цивилизация. Археологически доказателства показват, че маслините са били отглеждани в Крит 2500 г. пр. н. е. и от там са разпространени в Гърция, Рим и други части на Средиземноморския район. Маслините се отглеждат с търговска цел в Калифорния, Австралия и Южна Африка.
Маслината изисква дълъг, горещ вегетационен период, за да могат правилно да узреят плодовете. Да няма късни пролетни мразове, които да убият цветовете и достатъчно студена зима, за да измрази плодните пъпки. Дървото може да се отглежда като декоративно, където зимните температури не пада под - 10оС. Маслината може да се отглежда в голям съд и дори да се подлага на техниката на отглеждане на бонсая.
Маслината е вечнозелено дърво, достигащо до 15 метра височина с разклонена корона. Листата й са с форма на перо и са богати на танин, като се подменят на всеки две или три години. Листопадът настъпва едновременно с появата на нови листа през пролетта. Цветовете на дървото са малки и ароматни. Маслината произвежда два вида цветове: едните съдържат едновременно мъжки и женски части и тичинки, а другите само тичинки. Плодът е зелен с костилка, който става черно-лилав, когато е напълно узрял. Суровите маслини съдържат алкалоид, който ги прави горчиви и безвкусни.
Коментари Напиши нов коментар
Вашето мнение Откажи
Моля попълнете всички полета